Gönderen Konu: Akvaryum Kurulumu  (Okunma sayısı 5215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yunus

• Moderatör
  • Karma +1/-0
  • Ad Soyad: yunus deniz
Akvaryum Kurulumu
« : 20 Eylül 2013, 13:59:41 »

İlk önce akvaryumunuzun hacmi kadar çeşme suyunu üzeri açık bir kabın içinde 48 saat kadar havalandırın. Çeşme suyu klor içerdiği için bunu yapmanız gerekir. Klor, akvaryum balıkları ve bitkiler için zararlıdır ve öldürücüdür. Çeşme suyu 48 kadar dinlendirildikten sonra canlılarınız için zararlı olan klor uçacaktır. Daha sonra bu dinlenmiş suyun içine piyasada akvaryumculardan kolaylıkla temin edebileceğiniz çeşitli su hazırlayıcılar katabilirsiniz. Bunlar, canlılar için zararlı olan ağır metalleri nötr hale getiren çeşitli kimyasallardır. Dozajına uygun bir şekilde suya kattıktan sonra, suyun ısısını balıklarınızın isteyeceği ısıya getirmelisiniz. Birçok akvaryum balığı 20-26 C sıcaklıkta yaşar. Yine de hangi balığı beslemeye karar verdiyseniz ısıyı ona göre ayarlamalısınız. Bu arada, özel durumlar (hastalık, bazı balıklarda üreme,...) haricinde ısı sabit tutulmalıdır. Bunun için de yine piyasada çok çeşitli olarak bulunan termostatlı ısıtıcılardan almalısınız.
Temizlenmiş olan boş tanka 10-15 cm yüksekliğinde suyu boşaltın. Daha sonra tabandan 3-5 cm yüksekliğe dek temizlenmiş dere kumunu (deniz kumu, kuarz kum ve akvaryumlarda kullanılabilen; suyun kimyasını bozmayan kumlardan kullanabilirsiniz) koyup elinizle hafifçe düzeltin. Taban malzemesinin akvaryumun ön kısmına doğru hafif bir meyil oluşturması, gözle görülebilen pisliklerin tankın ön tarafında birikmesini ve daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Taban malzemesini de yerleştirdikten sonra su bitkilerini köklerini zedelememeye özen göstererek kuma gömün. Tankınızı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Bunun için piyasada çok çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Ama yine de akvaryumun doğal görünmesi balıklarınızın sağlığı açısından çok daha önemlidir. Bu yüzden de onları zaman içinde zehirleyebilecek veya strese sokabilecek plastik ve metal malzemeleri akvaryumunuza sokmamalısınız. En doğal dekor malzemeleri çakıl taşları, çeşitli kütükler ve kayalardır. Bunları doğada da bulabilirsiniz ama doğadan alacağınız malzemeleri iyi dezenfekte edilmezse balıklarınız hastalanıp ölebilir. Akvaryum içinde kullanılacak olan malzemeler, suyun kimyasını bozmayan malzemeler olmalıdır. Akvaryum dekorunuzu sadece hayal gücünüz sınırlayacaktır. En iyisi, doğayı elinizden geldiğince taklit etmeye çalışmanız olacaktır.
Dekorunuzu hallettikten sonra sıra bir akvaryum için çok önemli olan malzemeleri yerleştirmeye geliyor. Bunlar: Filtre, hava motoru, ısıtıcı-termostattır. (Filtrasyon 3 şekilde gerçekleştirilir. Çeşitli filtre türleri vardır. Bunu ilerleyen bölümlerde ayrıntılarıyla göreceksiniz.) Filtre ve ısıtıcı-termostatı tankınıza yerleştirdikten sonra tankınızın geri kalan kısmını da suyla doldurun. Şimdi filtre, hava motoru ve ısıtıcı-termostatı çalıştırın ve ısının balıklarınızın isteyeceği ısıya gelmesini bekleyin. Su gereken ısıya geldiğinde artık geriye bir tek şey kalıyor; balıklarınızı suya yerleştirmek.
Akvaryum hobisi, sürekli olarak kendini geliştirmeyi gerektirir. Piyasada bulunan çeşitli yayınları takip etmelisiniz, akvaryumlarla ilgili olarak hazırlanan web sitelerini ve forumlara başvurmalısınız, konu ile ilgili olan insanlara danışmalısınız. Akvaryum hobisi, hobiciliğin de ötesinde çeşitli sanat, spor, bilim dallarına benzer. Doğayı taklit etmek, sürekli olarak kendini geliştirmek, hayal gücünü zorlamak konularında akvaryum hobisi çeşitli sanat dallarına benzer. Fırsat buldukça doğaya açılıp çeşitli dekor malzemeleri toplamak, sulak alanları dolaşmak açısından da yeri geldiğince spor faaliyetlerine vesile olur. Su analizleri yapmak, canlılarınızın sağlığı açısından çeşitli kimya kaynaklarından faydalanmak, akvaryumunuzda kullanmak için evde bir takım malzemeler üretmek açısından da çeşitli bilim dalları ile iç içedir. Kısacası akvaryum hobisi; sanat, spor ve bilimi tek noktada birleştiren bir hobidir.
Akvaryumunuzda beslediğiniz canlıların üremelerine şahit olmak, yavrularını büyütmek, çeşitli davranışlarını gözlemlemek, büyülü su altı dünyasının bilinmeyenlerine doğru uzunca bir yolculuğa çıkmak şüphesiz her hobici için çok büyük bir mutluluk kaynağıdır. Evinizde kuracağınız sağlıklı bir akvaryum, günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak için güzel bir yoldur.
Akvaryum için gerekli malzemeler şunlardır: Su değişimleri için tankın hacminin %25 oranında deterjan ve benzeri madde değmemiş boş bir kova, ısıtıcı-termostat, filtre, hava boruları, hava vanaları, kaliteli balık yemleri, balıkları yakalamak için süzgeç, ısıyı ölçmek için derece, çeşitli ilaçlar (metillen mavisi, malahit yeşili...), kaya tuzu, büyüteç.

Çevrimdışı Akvaryum Bilimi

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
  • Ad Soyad: Mehmet
Ynt: Akvaryum Kurulumu
« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2013, 15:27:37 »
Su hazırlayıcı bir ilaçtır,ve ilaç kullanımı hastalık olmadığı sürece canlılara zararlıdır.
Bir akvaryum sisteminin oturması için 48 saat değil kurulum tamamlandıktan sonra 1 hafta gereklidir.

Çevrimdışı sguner

• Yönetici
  • Karma +1/-0
  • Ad Soyad: SITKI GÜNER
« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2013, 16:03:23 »
Mehmet bey Reeflowers Efective Conditioner ve muadili su düzenleyiciler bir ilaç değildir. Sadece sudaki klor, amonyak gibi canlılara zarar verebilecek kimyasal birleşikleri kimyasal yapıları ile tutarak canlılar için zararsız hale getirir. Bu bilgiye bu tür ürünlerin kimyasal yapılarını incelemiş olan arkadaşımdan öğrendim. Zaten bu ürünlerin izinlerinde ilaç ibaresi yer almaz. Ben reverse osmos suya bile su düzenleyici kullanıyorum. Ama kullanmadım benim canlılarım öldü diye de birşey diyemem. Canlıların streslerinin azaltılması için kullanılabilir.

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2013, 23:37:03 »
Bahsettiğiniz ürünü zaten kimyasal olarak nitelendirerek gerekeni söylemişsiniz.Akvaryumdaki bakteri döngüsünün oturması o suyun oturması demektir.Ve o suyu oturtmak için ilaç kullanımı bu bakterileri yapay ortamda akvaryuma sokmak demektir ki balıklara çok net olarak zararlıdır.Bir akvaryumun canlı sağlığına uygunluğunun sağlanması için ilk etapta o akvaryumun suyunun dinlendirilmesi,ve döngünün sağlanması gerekir.Bu dinlenme süresi de minimum 1 haftadır.Hatta discus gibi hassas canlılarda 15 güne kadar dinlenme süreleri önermekteyiz.Su hazırlayıcı sadece tüccar zihniyetinin para kazanmak için çıkardığı,doğal olanı birkaç gün az bekleyeyim diye oluşturmaya çalışan yapay ve yersiz bir kimyasaldır o kadar.Akvaryumdaki en doğal kullanım doğal kullanımdır.Su hazırlayıcıyla işe başlayan hobicinin sonu da genellikle hastalık olmasın diye akvaryuma düzenli metilen mavisi damlatmak olur ki,bu da cellatlığın dibine vurur zaten.

Çevrimdışı sguner

• Yönetici
  • Karma +1/-0
« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2013, 00:02:22 »
Mehmet bey çok kestirmeden gidiyorsunuz bence. 15 gün suyu dinlendirebilecek yeriniz varsa bunu yapmanız çok güzel ama bu yere çoğu kişi sahip değil. Ayrıca evdeki bayanların akvaryum malzemelerini kapladığı yer artıkça bize çektirdiği eziyeti de cabası. Suyu dinlendirerek sadece içindeki klor gibi gaz özelliği olan zararlılardan kurtulabiliriz. Şebeke suyundaki ağır elementlerden nasıl kurtulabiliriz? Kendi ürettiğimiz balıklar zaman ile bu elementlere alışıyorlar. İhtiyaç da kalmıyor zamanla. Ama kurulum aşamasında kullanılması iyi olur ama gerekli değildir. Tuzlu su hobisinde sorunları zamana bırakmaktansa erken müdahale etmek gerekmektedir. Bu düşünceden dolayı ben böyle düşünüyor olabilirim. Tüccar zihniyetinde olup da insanları aldatanları uzak tutuyorum ama bu işi hakkıyla yapanları da diğerleri ile bir tutmamak gerekiyor.
Metilen mavisi denen ürün sizin bahsettiğiniz hiçbir işe yaramayan bir ürün. Tatlı su hobisinde malesef bu işin kimyası ve biyolojisi hiç araştırılmıyor ve öğrenilmiyor. Karşılaşılan sorunlara yaklaşma yöntemi geliştirmek gerekir. Beyaz benek sorununuz var ise bu balıkların bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğünü göstergesidir. Bunun için balığı strese sokmadan bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Bunu insanların kullandığı immunex ilacı ile bile yapabilirsiniz (Yeme ilacı emdirerek). Diğer yapılması gerek şey de su sıcaklığını artırmak. Bu da beyaz benek parazitinin 28 derecenin üztünde çoğalamaması. Bunlara bu şekilde yaklaşırsak ne aldatılırız, ne de sizin dediğiniz üç kağatçılar bu işten para kazanır. Ben akvaryum kurayım tanesi 3-5 tl den cichlid leri koyayım ölürlerse tekrar alırım mantığı hem hobicide hem de akvaryumcuda olduktan sonra bu hobide ilerleme sağlanamaz.

Çevrimdışı sguner

• Yönetici
  • Karma +1/-0
« Yanıtla #5 : 02 Kasım 2013, 00:05:09 »
Başımdan geçen başka bir olayı anlatayım. Komşuma kurduğum akvaryum için bir akvaryumcudan kimli bir elyaf istedim. Bakteri aşılamak için. Adam verdi. Sonra abi ne yapacaksın bunu diye sordu ben orada koptum. Biz bu adamlardan medet umarsak vay halimize.

Çevrimdışı sguner

• Yönetici
  • Karma +1/-0
« Yanıtla #6 : 02 Kasım 2013, 00:09:22 »
Diğer bir olay Pet fuarında bir Türk bir yem firması. Bir show akvaryumu getirmiş. İçine iç filtre koymuş.  bayağı balık atmış. Bakteri düzeni nedir. Nitrifikasyon bakterileri olmadan bu canlıları pisliği nasıl zararsız hale gelecek. Hiçbir düşünceleri yok. Her gelene yemi tanıtmak için balıkları yemliyorlar. Tabiki suda amonyak patlamış Su bulanık. Gidip durumu izah ettim. Bakın bu canlılar bu şekilde dururlarsa ölürler. Bu su bulanıklığı amonyaktan dolayı dedim. Adamın söylediği söz ben bu bulanıklığın nedeni akvaryuma koyduğum çakılların tozundan dolayı olduğunu düşünmüştüm demez mi?

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #7 : 02 Kasım 2013, 21:11:01 »
15 gün suyu dinlendirebilecek yeriniz varsa bunu yapmanız çok güzel
Hobide yanlışa düşenlerin geneli soylenenleri direkt algılamadan yorum yapanlardan oluşur.
15 gün veya 7 gün su akvaryumda tutulacak,filtreyle döndürülecektir.
Ayrı bir yere gerek yoktur.
Akvaryum kurulumu yapılır,dizaynı tamamlanır,suyu doldurulur,ardından 1 hafta boyunca filtreyle döndürülür.
Sonrasında bakteri döngüsü oturmuş suya balık atılabilir,tabi mümkünse önceden bir balık atılıp suyun durumuna 1 2 gün bakılsa,balık sağlıklıysa kalanlar eklense daha iyi olur.
Biz kestirmeden değil,mantıktan gidiyoruz.
Çünkü biz ne petshopcuyuz,ne kafalı yunusçuyuz,ne akvaryumun içerisinde nükleer deneme yapan tiplere benzeriz,ne de bahsettiğiniz arkadaş gibi bas kimyasalı suyun hazır gibisinden sanki atm den para çekmek gibi akvaryum kurulumundan bahseden hobicilere benzeriz.
Bir tankın oturması için suyun döndürülmesi kati surette ŞARTTIR.
Uzay kimyasalı da kullansanız zararlıdır,yanlıştır.

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2013, 21:13:02 »
Petshopların geneli hakkındaki yorumumuz malum bizim,ve bugüne kadar hobide çok cellat petshopla,cahil cühela tiple karşılaştık,Allah'a şükür karşımızda foyası meydana dökülmeyen tek bir tane kalmadı.
Frontosayla yunus besleyen mi dersin.
amerikan tankına malawi atan mı dersin
malawi tankına amerikan atan mı dersin
suyun içerisine 1 tüp metilen mavisi boşaltın hastalık mastalık bişi kalmaz diyen mi dersin.
Her model var adamların içlerinde.
Çünkü bizim ülkemizde bu olay berberlik gibi,ipini koparan petshop açabiliyor.

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2013, 21:16:15 »
Balıkların metabolizmalarının suya alışması değil,suyun balığın metabolizmasına uygun hale getirilmesi önemlidir.
Biz niye TANK DİZAYNI BİTİNCE SUYU DOLDURUN VE DİNLENDİRİN 1 HAFTA FİLTREYLE DÖNDÜRÜN
kelamını ediyoruz?
Mantık şu:
Siz o suya kimyasalları boşaltıp ondan sonra hayır beklerseniz o suya zaten dışardaki sağlıksız ortamdan gelen balıktan da hayır bekleyemezsiniz.
Ama siz suyunuzu balığın metabolizmasına uygun bir hale getirir,ve uygun ortamda balık beslerseniz sağlıksız ortamdan gelen hayvanı sağlıklı ortama sokmuş olursunuz ki,bu zaten ona uygulayacağınız en büyük tedavidir.
Suyu dinlendirmek yerine kalkıp şebeke suyunun üstüne zibilyon tane kimyasalı döküp oraya gelen balığı sağlıklı yaşatacağım demenin bırakın bilimsel veya mantıklı bir açıklaması,gülünecek kadar bile değeri yoktur.

Çevrimdışı sguner

• Yönetici
  • Karma +1/-0
« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2013, 22:43:33 »
Mehmet bey yazdıklarıma bayağı içerlemişsiniz. Ben sizin bu kadar kendinizi dolduracağınız şeyler yazmadım. Ama bir tane doğru yok. Yeni düşüncelere çok kapalısınız. Boşverin bu tartışma burada kalsın siz bildiğinizi öğretin ben de bildiğimi.

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #11 : 03 Kasım 2013, 00:31:23 »
Size kizmadim da sizin soyledikleriniz yeni de degil:)
Yillardir millete bu nitrivec aquatan palavrasi sikarlar,hobiciyi perisan etmekten baska ise yaramaz.
Bir akvaryunda suyun oturmasini saglayan sey dunyanin her yerinde bellidir,istediginiz kadar o kimyasallari savunun alacaginiz yanit her seferinde suyun 1hafta dinlendirilmesi gerektigidir.
Akvaryuma hastalik olmadikca kimyasal sallamak,oturmamis suya balik atmak o yukarda anlattiginiz cellatlarin degirmenine su tasimaktir.

Çevrimdışı sguner

• Yönetici
  • Karma +1/-0
« Yanıtla #12 : 03 Kasım 2013, 00:37:54 »
Mehmet bey bu konuyu yazışarak değil de yüz yüze konuşmuş olsak siz bana ben size hak vereceğim çok ortak nokta çıkar ama bu şekilde bazı şeyler yanlış anlaşılabiliyor. Benim suyun dinlendirilmesinden kastım akvaryum ilk kurulduğu aşama değil. Düzenli su değişikliği yapılırken yer sorunundan bahsetmek istedim ama siz ilk kurulum diye anladınız. Düzenli su değişikliklerinde su düzenleyicilerin kullanılması yararlı olacaktır demek istedim. ilk kurulumda nitrifikasyon bakterilerini nitrivec aqutan gibi markalarla kuramazsınız bakteri aşılamanız gerekir. Birbirimize anlatmak istediklerimizi anlatamadık. Boşverin diye bundan dedim.

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #13 : 03 Kasım 2013, 08:44:49 »
İşte bakteri aşılamanız için de tankı 7 gün döndürmeniz lazım aslında yanlış anlaşılacak bir şey yok:)
Devam edeyim,su değişimleri yapılırken de herhangi bir katkıya veya kimyasala ihtiyacınız yok.
Eğer sert su canlıları besliyorsanız 24-48 saat kadar bir damacana veya şişede dinlendirdiğiniz suya biraz kaya tuzu eklemeniz,
yumuşak su canlıları besliyorsanız da yine aynı düzeyde dinlendirdiğiniz suya 1 çay bardağı kadar çay demi eklemeniz yeterli.
Bu bileşenler hem doğaldır,yani kimyasal değildir,hem de balıklarınızın ihtiyacı olan mineralleri içermeleri açısından önemlidir.
Hatta bunları kullanmasanız da olur,zaten 1 2 gün ağzı açık olarak dinlendirilmiş bir su akvaryumunuzun genel döngüsünü bozmayacaktır,kaldı ki yüzde 10 20 den fazla su değişimi yapmak da sağlıksızdır.

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #14 : 03 Kasım 2013, 08:52:38 »
Bugün sizin yukarda bahsettiğiniz bu olayı da alıntılarla açıklamanızı rica edeyim.
Diyorsunuz ki ilk kurulumdan bahsetmiyorum,konumuzun adı akvaryum kurulumu,ve mesajınız aynen şöyle:
İlk önce akvaryumunuzun hacmi kadar çeşme suyunu üzeri açık bir kabın içinde 48 saat kadar havalandırın. Çeşme suyu klor içerdiği için bunu yapmanız gerekir. Klor, akvaryum balıkları ve bitkiler için zararlıdır ve öldürücüdür. Çeşme suyu 48 kadar dinlendirildikten sonra canlılarınız için zararlı olan klor uçacaktır. Daha sonra bu dinlenmiş suyun içine piyasada akvaryumculardan kolaylıkla temin edebileceğiniz çeşitli su hazırlayıcılar katabilirsiniz. Bunlar, canlılar için zararlı olan ağır metalleri nötr hale getiren çeşitli kimyasallardır. Dozajına uygun bir şekilde suya kattıktan sonra, suyun ısısını balıklarınızın isteyeceği ısıya getirmelisiniz.
Koyu renkli bölüme dikkat ederseniz akvaryum hacmi kadar çeşme suyunun 48 saat dinlendirilmesinden ve sonra hazırlayıcı fırlatıcı hoplatıcı kimyasal kullanılarak zararlının nötr hale getirilmesinden bahsetmişsiniz.
Diğer mesajınızı da yazayım:
Benim suyun dinlendirilmesinden kastım akvaryum ilk kurulduğu aşama değil.
Zaten akvaryumun ilk kurulum aşamasından sonra suyu 1 hafta dinlendirmenize gerek yok,yukarda belirttim.
Konunuza giren hemen her hobici bu mesajı okuduğunda 48 saat suyu dinlendir hoplatıcıyı koy işlem tamam diye bir anlam çıkarır,ve yardım edeyim derken cellatlığa sevkedersiniz insanları-niyetinizin bu olmadığından da eminim.